среда, 14. новембар 2012.

Vežbajte svesno! (drugi deo)



O perfekcionizmu i poređenju


Kada udjete u položaj ostavite vaša očekivanja o tome kako bi trebalo da izgledate ili budete u položaju. Zato nam ne trebaju ogledala u prostoru gde se vežba joga – položaj treba osetiti iznutra. 

Ne postoji idealan položaj. Svaki položaj je energetski fenomen koji se menja iz dana u dan, iz trenutka u trenutak, od osobe do osobe.

Suprotno perfekcionizmu je jedinstvenost.

Savršena pahuljica ne postoji, svaka je drugačija i jedinstvena, takva su i tela neobična, smešna, čudna, različita, jedinstvena. Dešava se da, koliko god se trudili, neki položaj ne možemo da izvedemo kao likovi sa naslovnice yoga žurnala zbog građe našeg skeleta, tj. oblika kostiju.

Svi smo različiti i jedinstveni i ono sto nekom ide lako, nekom drugom će biti teško i obrnuto. Stepen fleksibilnosti koji trenutno imamo i brzina kojom napredujemo nisu bitni, neko napreduje brže, neko sporije. 

Koliko god da se trudimo uvek će se naci neko fleksibilniji, jaci, lepši od nas, tako da poređenju na času joge, a ni u životu nema mesta.  

Ako smo zaista prisutni i fokusirani na disanje i ono što se dešava u telu i umu dok vežbamo nećemo ni primetiti šta rade ostali vežbači, a kamoli imati vremena da se poredimo! :) 


O dahu


~Um je kralj čula, ali je dah kralj uma. ~ Hatha Yoga Pradipika 

Od rođenja do smrti, dišemo uvek i svuda.

Od drevnih vremena do danas, svesno disanje je među najmoćnijim, najefektnijim, i prirodnim metodama za centriranje u sadašnjost i priprema za otvaranje ka duhovnom.

Jedna od najvažnijih stvari tokom vežbanja je da umirimo um. Da bi umirili um, dah treba da bude miran. Kada vežbamo vinyasa yogu dah je taj koji nas vodi. Uvek se krećemo sa dahom, dahom počinjemo i završavamo položaj. I udah i izdah se vrše kroz nos, lagano ujjaji disanje nas vodi i vežbanje postaje meditacija u pokretu. 

Onoliko dugo koliko možemo da pratimo ravnomerno disanje, mi smo u okviru granica naših mogućnosti vežbanja.


Raga i dveša


~Joga vežba um da ostane tamo gde je teško, umesto da pobegne razvijajući zaštitne mere. U jogi nema mesta za odbrambene mehanizme. Joga položaji su osmišljeni da uklone svaki zaštitni sloj koji ste akumulirali kako bi otkrila unutrašnju čistoću u srcu vašeg bića.~ Kino MacGregor

Možda volite fleksije, a ne volite ekstenzije ili obrnuto, ali kada izaberete da radite i jedno i drugo sa istim entuzijazmom postićićete slobodu od tiranije misli. Kad možete da iskusite ono što volite i ono što ne volite sa prijateljske udaljenosti i prevaziđete uticaj koji imaju na vas, joga je moguća.


Kako da uđemo u položaj


~Ne koristimo telo da uđemo u položaj, koristimo položaj da uđemo u telo.~ Bernie Clark

Joga je u tome koliko osetljivo pomeramo svoje granice i krute delove tela ka većoj otvorenosti. Položaji su orudje koje koristimo za to. 

Kada uđemo u pložaj idemo do tačke gde osećamo značajan otpor u telu. Ne pokušavamo odmah da uđemo najdublje što možemo, damo šansu telu da se otvori i pozove nas da idemo dublje. Kada dodjemo do granice zadržimo se tu, uđemo unutra i uočimo kako se osećamo. Ne moramo da idemo dalje, ako vec osećamo značajno istezanje, kompresiju ili uvrtanje, ići dublje je znak ega, a ne vežbanje joge. To, ipak, ne znači da treba da se povučemo i ne uđemo dovoljno duboko u položaj.

Ući dublje u položaj ne mora da znači fizički, već svesnije, dublje unutra i osetiti šta se dešava u telu, ali i posmatrati misli i emocije koje nam dolaze u nekom položaju.

Ni jedan učitelj ne može da zna šta vi osećate.  Razvijajte unutrašnju mudrost!


Kada treba izaći iz položaja


~ Ako osetimo oštar bol u zglobu ili blizu zgloba. 

~ Osećaj gorenja, duboko uvrtanje ili oštri električni bolovi su znak da odmah treba da izađemo iz položaja. 

~ Izađite iz položaja kada se borite da ostanete na granici (ako osecate da su vam mišići napeti vi se borite!)

~ Kada nismo u stanju da održimo ritam disanja, ubrzano dišemo.

Vežbajte svesno! (prvi deo)

Нема коментара:

Постави коментар